Psihoterapie online, psiholog Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Pagina principală Ajutor Caută Calendar Autentificare Creează un cont
Forum discutii - psihoterapie integrativa - dezvoltare personala

+  Aicisiacum.ro - Forum discutii psihoterapie
|-+  Dragoste, cuplu, sexualitate
| |-+  Dragoste, cuplu, sexualitate
| | |-+  Asertivitate
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect. « mesajul precedent următorul mesaj »
Pagini: [1] In jos Imprimă
Autor Subiect: Asertivitate  (Citit de 7111 ori)
laura_c
Incepător
*
Deconectat Deconectat

« : Mai 13, 2009, 01:46:47 »

“Spune intotdeauna ce simti si fa ceea ce gandesti. Daca as sti ca asta ar fi ultima oara cand te voi vedea dormind, te-as imbratisa foarte strans si l-as ruga pe Dumnezeu sa fiu pazitorul sufletului tau. Daca as sti ca asta ar fi ultima oara cand te voi vedea iesind pe usa, ti-as da o imbratisare, un sarut si te-as chema inapoi sa-ti dau mai multe. Daca as sti ca asta ar fi ultima oara cand voi auzi vocea ta, as inregistra fiecare dintre cuvintele tale pentru a le putea asculta o data si inca o data pana la infinit. Daca as sti ca acestea ar fi ultimele minute in care te-as vedea, as spune ‘te iubesc’ si nu mi-as asuma, in mod prostesc, gandul ca deja stii.” (Gabriel García Márquez)
« Ultima modificare: Mai 20, 2009, 07:31:08 de către laura_c » Memorat

lamar
laura_c
Incepător
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Iunie 15, 2009, 01:20:03 »

Departe de a incerca sa fiu romantica, am ales acest citat al lui Gabriel García Márquez deoarece aduce foarte sugestiv in prim plan frustrarea si durerea celui care nu are curajul sa ceara, sa spuna ce are de spus, sa-si exprime dorintele si atunci cand este nevoie, sa spuna “nu”. In acelasi timp subliniaza importanta asertivitatii in viata noastra.

In cultura noastra se spune ca “mai bine mai tarziu decat niciodata”. Din punct de vedere al “trezirii” noastre, este adevarat, dar indraznesc sa afirm ca pentru unele lucruri in viata chiar este prea tarziu. Prin viata noastra trec situatii, persoane, trairi, ocazii pe care le ratam pentru ca nu am avut curajul sa le traim si sa le acceptam in viata noastra, adica nu am stiut sa fim asertivi.

Ne asteptam ca ceilalti sa stie si sa inteleaga nevoile si dorintele noastre. Daca noi ii iubim credem ca suntem la fel de iubiti, daca noi suntem capabili sa daruim credem ca vom primi acelasi lucru in schimb. Distorsionam realitatea imaginandu-ne ca celelalt ar trebui sa stie ceea ce noi stim deja, chiar daca nu i-am spus lucrul respectiv. Ne suparam ca celalalt nu ne-a implinit asteptarile si spunem ca nu mai “corespunde”.......

mai mult pe: http://www.consiliere-psihoterapie.info
Memorat

lamar
Pagini: [1] In sus Imprimă 
« mesajul precedent următorul mesaj »
Schimbă forumul:  

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.